Menu główne
Start
Aktualności
Topografia
Kalibracje
Programy
PDA GPS
Koordynaty
Mobile Wieści
ONZ
Magazyn map
Linki
Napisz do nas
Szukaj
Nowości
Ostatnio dodano

No Documents
Start arrow Programy arrow OziExplorer CE 2.0
AKTUALNOŚCI
Ziemia na ekranie
Ciekawa strona pozwalająca oglądać naszą planetę z różnej wysokości znajduje się pod tym adresem http://www.flashearth.com
 
Dla posiadaczy PDA
Coraz większa powszechnośc urządzeń mobilnych zmusza właścicieli portali do dostosowania wyglądu i treści do urządzeń mobilnych. Wiedzą posiadacze pocketów, że nawet posiadając ekran 640x480 (Acer n3xx, Fujitsu-Simens Loox n550, n550) trudno oglądać skomplikowane i rozbudowane portale.
 
OziExplorer CE 2.0 PDF Drukuj Email
CapScr0005.jpgOziExplorer w wersji 2.x to doskonały program do pracy z mapami rastrowymi. Zmieniono całkowicie interface użytkownika, zwiększono ilość funkcji niezbędnych do nawigowania w dowolnym terenie, na wodzie i w powietrzu. W stosunku do pierwszej wersji wygląda i działa fantastycznie.

Poszczególne ekrany programu są bardzo przejrzyste nie wymagające nawet znajomości języka. Dla znających obce języki jest okazja do wykazania się swoją wiedzą. Trzeba tylko przetłumaczyć komunikaty jednego z kilku  plików językowych i gotowe.

Dodano też narzędzie umożliwiające zaprojektowanie wyglądu ekranu na urządzeniu przenośnym tak aby łatwo było przemieszczać się po między mapami terenu po którym zamierzamy się poruszać.

  Mnogość różnego rodzaju mierników, liczników, wykresów, i danych pomiarowych w czasie rzeczywistym jest tak duża, trzeba kilku godzin aby zapoznać się z możliwościami programu.


Program co prawda nie umożliwia automatycznego wyznaczenia trasy ale można ją  wyznaczyć ręcznie, zaznaczając kolejne punkty lub wczytać trasę przygotowaną przez innych użytkowników a wtedy nawigacja jest z ruchomą mapą  i komunikatami dźwiękowymi.

Wszystkie przemierzone trasy mogą być zapisywane i następnie później wczytywane. Można też importować trasy z innych systemów nawigacyjnych.


Żaden program nawigacyjny dla map rastrowych nie może pochwalić się tak dużą ilością funkcji i możliwości. Pozwala to na nawigację samochodową, rowerową, pieszą oraz podczas wspinaczki, żeglowania czy geocaching-u. Trudno w zasadzie wyliczyć wszystkie zastosowania.

Oczywiście wszystko zależy od jakości map oraz ich kalibracji. Wydaje się że przy dzisiejszych możliwościach technicznych PDA oraz oprogramowania do kalibracji przy odrobinie znajomości tematu można stworzyć doskonałej jakości mapy. Zresztą coraz więcej map topograficznych i turystycznych wraz kalibracjami można znaleźć na publicznych serwerach.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
WiFi HOTSPOTS
Orientacja i pomiary
Mając Poket PC z mapą i GPS trudno się w terenie zgubić. ale co robić kiedy wysiądzie bateria to zawsze się przyda elementarna wiedza o orientowaniu się w terenie. Przyda się wtedy nawet zwykła papierowa mapa topograficzna.

Czytaj całość…
 
Teren i jego elementy
Kto był w wojsku to wie że jest to zespół zewnętrznych cech terenu — rzeźba, cieki i zbiorniki wodne, rodzaje użytków, drogi, zabudowa, oraz wzajemne położenie szczegółów terenu. Kto nie był niech przeczyta, może się kiedyś przyda.
Czytaj całość…
 
Atlas samochodowy w 5 minut
okladka.jpg
Samochodowy Atlas Polski w 5 minut. Z taką mapą nigdy nie zabłądzisz. Znajdowanie miejscowości na mapie Polski, numery dróg oraz nazwy ulic. Czego więcej trzeba aby trafić do celu.
Przygotowanie map topograficznych polegające na zeskanowaniu kolejnych arkuszy domowym skanerem, połączenie skanów, kalibracja i konwersja do formatu Ozi CE to zajęcie bardzo pracochłonne i wymagające niemałego doświadczenia. Rozwiązaniem naszej bolączki jest ...
Czytaj całość…