Menu główne
Start
Aktualności
Topografia
Kalibracje
Programy
PDA GPS
Koordynaty
Mobile Wieści
ONZ
Magazyn map
Linki
Napisz do nas
Szukaj
Popularne
Ostatnio dodano

No Documents
Start arrow Kalibracje arrow Mapy WIG z lat 30-stych
AKTUALNOŚCI
Ziemia na ekranie
Ciekawa strona pozwalająca oglądać naszą planetę z różnej wysokości znajduje się pod tym adresem http://www.flashearth.com
 
Dla posiadaczy PDA
Coraz większa powszechnośc urządzeń mobilnych zmusza właścicieli portali do dostosowania wyglądu i treści do urządzeń mobilnych. Wiedzą posiadacze pocketów, że nawet posiadając ekran 640x480 (Acer n3xx, Fujitsu-Simens Loox n550, n550) trudno oglądać skomplikowane i rozbudowane portale.
 
Mapy WIG z lat 30-stych PDF Drukuj Email
Mapki te, ze względu na dużą wartość historyczną cieszą się dość znaczną popularnością.
Mapy WIG z lat 30-stych XX w.

UWAGA:  Mapy skalibrowane w opisany przeze mnie sposób, mogą być wykorzystywane wyłącznie w programie OziExplorer. GPS Map Edit nie obsługuje datum Borowa Góra.
W przypadku map WIG T.Syryjczyk zaleca stosowanie układu Borowa Góra, którego parametry (Map Datum) nie są jednak opisane w sposób jednoznaczny, lecz w postaci liczb przedziału od ... do ...
   Jeszcze inne wartości dx, dy, dz podaje Adam Puterla, który na dodatek na temat formatu pozycji napisał: Dla odwzorowania zastosowanego do map WIG, ze względu na obejmowany duży obszar, nie widzę możliwości dobrania takich uniwersalnych parametrów siatki User Grid, aby aproksymacja siatki WIG była akceptowalnie dokładna na całym obszarze. Pomimo tego spróbowałem. Wykorzystując różne dane opublikowane przez T.Syryjczyka doszedłem ostatecznie do wniosku, że najkorzystniej będzie opisać układ zgodnie z obliczeniami W.Kozakiewicza. Układ, w ślad za T.Syryjczykiem nazwałem Borowa Góra i dopisałem do pliku konfiguracyjnego datums.dat, który należy (po rozpakowaniu) przed uruchomieniem Oziego przekopiować do katalogu w którym zainstalowany jest Ozi. W konsekwencji na liście Map Datum pojawi się Borowa Góra, a mapkę możemy spokojnie skalibrować w oparciu o współrzędne podane w narożnikach mapy wg następującego schematu:
Do dyspozycji miałem dwie mapki z trackami oto efekty. Tu - idealnie:

A tu znacznie gorzej (błąd maks. 55m):

Na tym poszukiwania zakończyłem. Sposób na pewno nie jest idealny, ale można spróbować.

Wobec wielu wątpliwości jakie miał T.Syryjczyk - dla mnie autorytet w tej dziedzinie - wydaje się, że może lepszym sposobem będzie kalibracja tych mapek w czystym WGS84 w oparciu o waypointy pochodzące z pomiarów, bądź odczytane z innej mapy np: topo_50:

Pokazana wyżej kalibracja nie jest mojego autorstwa. Generalnie tracki trafiają w mapkę bardzo dobrze, chociaż błędy na poziomie 50m też się zdarzają:
 
« poprzedni artykuł
Nasza pozycja

N = 51°36'35,3''
E = 15°18'18,7''

WiFi HOTSPOTS
Czytaj ...

GPS-24satellite.pngGPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System - NAVigation Signal Timing And Ranging)) – system nawigacji satelitarnej obejmujący zasięgiem całą kulę ziemską. Zasada działania polega na bardzo dokładnym (atomowym) pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika.

pocket_pc.jpgPalmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) to mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa - z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm - dłoń, top - na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi - można w nich instalować oprogramowanie.